İsrail ordusundan Refah için yeni tahliye emri

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin daha fazla bölgesi için tahliye emri verdi. Söz konusu bölgelerdeki Filistinlilerin buralardan ayrılmasını isteyen ordu, Filistinlilere El Mavasi’deki ‘genişletilmiş insani alana’ gitme çağrısı yaptı.

AA’nın aktardığına göre, İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail ordusunun Hamas’a saldırı başlatacağını, bu nedenle söz konusu bölgelerde yaşayanların belirlenen ‘güvenli bölgelere’ yönelmeleri çağrısında bulundu. Adraee, Refah’ın doğusundaki Şabbura ve Refah kampları, İdari, El Cenine ve Hırbet Ads gibi mahallelerdeki yerinden edilmiş Filistinlilerin derhal El Mevasi bölgesine gitmelerini istedi.

GAZZE ŞERİDİ’NİN KUZEYİ İÇİN DE TAHLİYE EMRİ VERİLDİ

Sözcü, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesi, Selam, Nur, Tel Zater, Beyt Lahiya, Cibaliya Kampı, İzbet Mellin, Ravda, Nuzhe, El-Cerin, Nahda ve Zuhur mahallelerindeki Gazzelilerin de bulundukları yerlerden çıkmaları ve kentin batısına geçmeleri gerektiğini kaydetti. Kuzeydeki Filistinlilerin, tel örgülere yaklaşmalarının yasak olduğunu aktaran Adraee, paylaşımında boşaltılması istenen bölgelerin haritalarına da yer verdi.

İSRAİL’İN SALDIRILARINDA EN AZ 24 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin orta bölümündeki noktalara düzenlediği hava saldırılarında en az 24 kişi hayatını kaybetti.

İsrail tankları, 10 Mayıs Cuma günü İsrail’in saldırıları sebebiyle 1 milyonu aşkın Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin doğusu ile batısını birbirinden ayıran ana yolu kontrolü altına almış, Refah’ın doğusunu kuşatmıştı. Mısır’ın başkenti Kahire’de İsrail, Hamas, ABD, Mısır ve Katarlı yetkililerle yapılan ateşkes ve rehine takası görüşmelerinden sonuç çıkmazken, “İsrail, Refah’a geniş çaplı saldırı başlatırsa silah göndermeyi durduracağız” uyarısında bulunan Beyaz Saray, İsrail’in ‘operasyonlarını endişe ile’ izlediklerini belirtmiş, fakat bunların ‘yerel’ göründüğünü ve ‘şehrin büyük çaplı işgali’ anlamına gelmediğini savunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kongre’ye sunulmak üzere Başkan Joe Biden’ın talebiyle İsrail’e ilişkin hazırladığı raporunda, İsrail’in Gazze’deki sivilleri koruma konusunda uluslararası standartları ve insancıl hukuku ihlal etmiş olabileceğine inanıldığına, fakat askeri yardımların durdurulmasını haklı çıkaracak belirli örnekler bulunamadığına işaret etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x