Evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar! Peygamberimizin evden çıkarken okuduğu dua!

İslam dini insan hayatının bütününe hitap eder. Bu nedenle Müslümanların hayatının her alanında nasıl davranması gerektiğini ve gün içerisinde yaptığı fiillere nasıl duaların eşlik etmesi gerektiği Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamberin hadisleriyle sabittir. İşte, evden çıkarken ve eve girerken okunacak dualar!

EVDEN ÇIKARKEN OKUNACAK DUA

En az 3 defa:

Arapça okunuşu:

Allahümme innî e’ûzü bike en edille ev üdalle, ev ezille ev üzelle ev ezlime ev uzleme ev echele ev yüchele ‘aleyye. Ebû Dâvûd (Edeb 112)

Türkçe Anlamı:

Allah’ım! Dalalete (sapıklığa) düşmekten veya (başkalarını) dalalete düşürmekten, hataya düşmekten veya (başkasını) hataya düşürmekten, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan, sana sığınırım.

EVDEN ÇIKARKEN BU DUAYI OKUYANDAN ŞEYTAN UZAKLAŞIR!

Enes b. Mâlik (r.a.) ‘dan merfû olarak rivayet edildiğine göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle demiştir: “Kim evinden çıkarken: ‘Bismillahi tevekkeltu alallah velâ havle velâ kuvvete illa billâh’ (Allah’ın adıyla başlarım, Allah’a tevekkül ettim, güç ve kuvvet ancak Allah’ındır) derse, kendisine bu sana yeter, korundun ve doğru yolu buldun, denir ve şeytan ondan uzaklaşır.”

Ebu Davud’un rivayetinde, Şeytan, bir başka şeytana şöyle der: “Allah’ın kendisine hidayet ettiği ve kötülükten korunan bir adama ne yapabilirsin!”. (Sahih Hadis – Tirmizî)

PEYGAMBER EFENDİMİZİN EVDEN ÇIKARKEN OKUDUĞU DUA!

Nebiyy-i Ekrem  Efendimiz: “Evinden çıkarken iki rekat namaz kıl, seni kötü bir yere gitmekten muhafaza eder, evine girdiğin zaman iki rekat namaz kıl, seni kötü bir yere girmekten muhafaza eder” buyurmuştur. (krş. Nevevî, el-Ezkâr, 24 vd.)

Bu duayı güne başlarken ve bitirirken üç defa okuyan kimseye zarar gelmez:

Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim her sabah ve her akşam üç defa bu duayı okursa ona hiçbir şey zarar vermez.”

Arapça Okunuşu: Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.

Türkçe Anlamı: İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi işitir ve bilir» derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 101/5088; Tirmizî, Deavât, 13)

EVE GİRERKEN OKUNACAK DUA!

Eve girerken okunacak dualar konusunda Süleyman bin Cezâ hazretleri, Eyyühel-veled kitabında buyuruyor ki:

“Evine Besmele ile gir! Eğer zamanın müsait ise, İhlâs suresini oku! Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki: (Eve girerken İhlâs-ı şerifi okuyan, yoksulluk görmez!) Eshâbdan Süheyl radıyallahü anh, Peygamberimizin aleyhisselâm bu tavsiyesi üzerine zengin olmuştur. Eve girerken sağ ayağınla içeriye gir ve selam ver! Evde kimse yoksa, şu şekilde selam verebilirsin: ‘Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn.’

Bununla beraber, bir kere Kulhüvallâhü sûresini ve bir kere de Âyetelkürsîyi okursan evine şeytan giremez. Her neye başlarsan Besmele ile başla! İşe ve yemeğe sağ elinle başla! Yemeğe hep beraber otur. Yemekten sonra, dua ve Kulhüvallâhü sûresini oku! Yemekten sonra bir saat geçmeyince su içme, vücuda iyi değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x