Emekliye Temmuz Darbesi: Bu Emeklilerin Maaşına Zam Yapılmayacak

Yılın ilk ayında emeklilere yapılan yüzde 49.25’lik zammı en düşük emekli maaşına yansıtmayan hükümet, milyonlarca vatandaşı 10 bin lira aylık almaya mahkum etmişti.

İlk 4 ayda görülen yüksek enflasyon nedeniyle 16 milyonun üzerindeki emekli vatandaşın alım gücü günden güne erirken, gözler temmuz ayında verilecek enflasyon farkına çevrilmiş durumda. Son iki ayın enflasyon verileriyle birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensupları için yüzde 25 seviyelerinde yapılması beklenen zamla ilgili tepki çeken haber Ankara kulislerinden sızmaya başladı.

SGK Uzmanı İsa Karakaş, geçtiğimiz yılın temmuz ayında verilen yüzde 25’lik emekli zammının yalnızca kök maaşlara yansıtıldığını hatırlatarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bu yıl da benzer bir uygulamaya gitmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRA KALMAYA DEVAM EDEBİLİR

Kulislerden aktarılan bilgilere göre, her ne kadar yasal düzenleme ile milyonlarca emekli taban aylık olan 10 bin lira seviyesinde aylık alıyor olsa da, bu kişilerin maaşları halihazırda 7 bin lira seviyelerine kadar düşüş gösterebiliyor.

Temmuz ayında yapılması beklenen ek zammın yalnızca kök maaşlara yansıması, milyonlarca emeklinin eline geçen parada hiçbir artış yaşanmaması anlamına gelecek. AKP iktidarı, geçtiğimiz Temmuz ayında emeklilere verilen yüzde 25’lik zammı kök maaşlara yansıtmış ve en düşük emekli maaşında hiçbir artış yaşanmamasına neden olmuştu.

Bir başka deyişle ekonomi yönetimi, geçtiğimiz yıl yapılanın aynısını uygulaması halinde mevcut şartlarda taban aylığı 10 bin liranın altında olan emekliler, yapılacak zamdan fiilen hiçbir fayda görmemiş olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART

Yasaya göre Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak enflasyon farkı, kök maaşları otomatik olarak yükseltecek. Ancak halihazırda 10 bin TL alan emekli vatandaşların kök maaşı bu seviyenin oldukça altında olması nedeniyle, değişiklik sonrası emeklilerin eline geçen para 10 bin TL olmaya devam edecek.

İktidar, Meclis’ten yeni bir yasal düzenleme geçirerek en düşük emekli maaşını değiştirmemesi halinde taban aylık alan milyonların ekonomik durumunda hiçbir iyileşme yaşanmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x