Depremde hasar alan evler hala yıkılmadı: Mahalleli tedirgin

ELAZIĞ – 24 Ocak 2020 ve 6 Şubat 2023 tarihlerinde yaşanan büyük depremlerde Elazığ’da binlerce bina hasar aldı. Depremlerin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hasarlı binaların yıkılmaması bölgede yaşayanları tedirgin ediyor.

Elazığ’ın Aksaray Mahallesi’nde yaşayanlar da yıkılmayan hasarlı binalar yüzünden tedirgin. Mahallede hala 24 Ocak 2020 depreminin ardından hasarlı olup yıkılmayan binalar var.

‘YETKİLİLER İLGİLENMİYOR’

24 Ocak 2020 Depremi’nin ardından mahallelerinde bulunan bazı hasarlı binaların halen yıkılmadığını, yıkımı gerçekleşen kerpiç binaların ise molozlarının kaldırılmadan durduğunu ifade eden mahalleli Mehmet Şener, “Binalar yıkıldı, yıkılacak diye korkuyoruz. Bazı binalar başıboş insanların uğrak yeri olmuş. Mahalleli olarak tedirginiz. Bu ev 2020 depreminde hasar aldı, acil yıkılacak diye emniyet buraya gelip şerit çekti. Ama aradan yaklaşık 4 yıl geçti hala yıkılmadı. Yıkılan bazı evlerin enkazları hala yerde duruyor. Aksaray’ın hali ne olacak, bu mahallenin sahibi yok mu? Bu mahalleye bakacak kimse yok mu? Siyasilere, parti başkanlarına hepsine de söyledik. Lakin kimseden ses çıkmıyor, kimse ilgilenmiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘NE YIKILIYOR, NE ÖNLEM ALINIYOR’

Metin Can ise mahallelerinin yarı yıkık halde kaldığını ve ‘moloz ev cennetine’ döndüğünü belirterek ağır hasar alan ve yıkım kararı verilen onlarca harabe evin 4 yıldır halen yıkılmadığını dile getirdi.

Can, “Mahallemiz bina enkazlarından geçilmiyor. Çoğu ev yıkıldı yıkılacak halde. Harabe binalarımız ne yıkılıyor ne de bir önlem alınıyor. Yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce yıkılan evlerin molozları kaldırılsın. Yıkılmayı bekleyen evler de yıkılsın. Bizim için çok tehlikeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x